Aşırı özgüven

Yanıbaşımızda ne kadar sıklıkla karşılaşıyorsunuz?

Yüksek özgüven sıklıkla kişilerin ulaşmayı arzuladıkları birşeydir. Hemen herkes yüksek bir özgüvene sahip olmayı hayal eder. Peki acaba aşırı özgüven de bir sorunun göstergesi olabilir mi? Özgüven kişinin kendine güvenmesi anlamına gelir.

Aşırı özgüveni olan kişiler sürekli olarak gizli bir kıyas halindedirler. Kimseyi kendilerine “rakip” görmeyerek aslında herkesin onlar için nasıl birer “rakip” olduğunu ve bu rakipleri nasıl alt edeceklerini kurgulamakla fazla enerji harcarlar.

Kendilerini “diğerlerinden üstün” görme eğilimleri vardır. Hatalarını kolay kolay kabul etmezler, eğer hataları çok belirginse genellikle dışsal sebepler bulurlar. Böyle birisine hatasını göstermeye çalışırsanız size öfkelenebilir çünkü hatasını görmek dahi istemeyecektir.

Kendi içlerinde ise yoğun bir suçluluk duygusu ile bu “ben böyle bir hatayı nasıl yaptım!” deyim yerindeyse kendilerini yiyip bitirirler. Hata yapma konusunda kendilerine karşı oldukça acımasızdırlar. Oysa herkes hata yapabilir. Hata yapan ve vicdani sorumluluğu olan herkes kendimi suçlu ve kötü hisseder ama kendine bir hata payı da bırakır, çünkü kusursuz olamayacağının bilincindedir.

O zaman “aşırı özgüven” bir psikolojik sorun mudur?

Kişinin hayat kalitesini düşüren ve işlevselliğini bozan herşeyin bir sorun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kişi eğer büyük bir enerjisini bişeylerle savaşmaya harcıyorsa ve bu boşuna bir uğraşsa işte o zaman bu bir sorundur. Tıpkı damarlarımız gibi. Eğer kan vücudunuzdaki damarlarda dengeli bir şekilde dolaşmıyorsa ve sadece bir damarda toplanmaya başlamışsa bu bir sorundur. Böyle bir durumda kişinin altta yatan özgüven eksikliğini tespit edebilmek ve yeterli bilgi, beceri ve kabiliyeti olmasına rağmen neden kendini diğerlerinden daha “yetersiz” gördüğünü anlamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: