Adolesan astımı

Adölesan dönemi” sekonder seks karakterlerinin geliştiği, cinsel olgunlaşma ve üreme yeteneğinin edinildiği, fiziksel büyüme ve psikososyal olgunlaşmanın gerçekleştiği çocukluktan erişkin hayata geçiş dönemidir.

• Adölesan dönemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından 10-19 yaş arası olarak kabul edilmekte olup bu dönemin dinamikleri astım açısından farklılıklar içerir . Bu farklılıkların başlıcaları, adölesanlarda başlayan “sigara içme alışkanlığı, obezite, gastroözafageal reflü, tedavi uyumsuzluğu ve uzun süreli tedavi planlarına adapte olamamaları”dır . Sigara, diğer tütün mamülleri ve inhalasyon ile alınan madde kullanımı, astım bulgularının tekrar oluşması ve kontrolsüz hâle gelmesi için giderek artan bir sorun hâline gelmektedir .

 • Dünya Sağlık Örgütü tarafından adölesanlar için önerilen ayrı bir kronik hastalıklarda tedavi planı yayınlanmış olsa da, adölesan astımında bu ayrıntılar göz önünde tutulmalıdır.

• Adölesan yaş grubunda astım bulguları hormonal değişik ve dönemin stresi ile artabilir ya da düzelebilir . Düzelme eğilimi daha çok erkeklerde görülmektedir .

• Adölesan astımlılar değerlendirilirken ayrıca aileden ayrı olarak da görüşme ve muayeneleri yapılmalıdır. Bu sigara, elektronik sigara, başka bir toksik inhalan madde kullanımı hakkında gerçek durumu saptamayı ve tedavi uyumu düzeyini belirlemeyi sağlayabilir .

• Çocukluk çağından erişkine geçiş dönemi olan bu yaş grubunda astım sıklığı, bulguları, kontrolsüz hâle geçme nedenleri, risk faktörleri, fonksiyonel parametreleri başta olmak üzere birçok açıdan klasik çocukluk çağı astımından farklı ama erişkin astımına da tam uyumlu değildir .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: