Kanser ve ÇOÇUK

Günümüzde  tıp alanındaki başdöndürücü gelişmelerle  Çocukluk çağı kanserlerinde erken tanının öneminin anlaşılması, yeni tanı yöntemleri, yeni kemoterapi modelleri, kemik iliği transplantasyonundaki gelişmeler ve destekleyici tedavi yaklaşımlarındaki ilerlemeler sağ kalım oranlarını ciddi biçimde  artırmış olup devam edegelen tüm süreçlerde hekimler ,sağlık çalışanları,hastane içi sosyal hizmetler ve eğitim kurumları  çocuk ve aile canla başla savaş vermektedir.

Tepecik Hastanesi sosyodemografik  özellikleri ile oldukça mütevazi bir bölgede yer almaktadır. Donanımlı hekimleri ve diğer sağlık çalışanları beraberinde güçlü sosyal hizmetler birimi yanısıra  dünyada benzerlerinin üzerinde bir güç ile hizmet veren  hastane okulu ile değerli öğretmenlerimizi Çocuk hematoloji onkoloji birimi bünyesinde bulundurmaktadır. Omuz omuza büyük bir dayanışma içinde ekip ruhuyla hayırlı işlerle tedavilerine desteğe devam eden Hastane okulu ,sosyal hizmetler birimi tıbbi tedavileri yanı sıra bu zorlu süreçte ailelerin en büyük umut ışığı olmaya devam etmektedir.

 Çocuk Onkoloji Servisi yatarak ve ayaktan tedavi görenler olmak üzere çok sayıda  hastaya hizmet veren; hizmet verdiği hastalar Ege Bölgesinin çeşitli illerinden ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere ülkemizin değişik bir çok bölgesinden hasta kabul eden bir kliniktir. Yaşadıkları şehirleri  tedavi olmak için terk etmek zorunda kalan ve tanımadıkları bir il’e gelen ve burada yeni bir hayat kurmaya çalışan hasta ve yakınları  birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Hastanenin  bulunduğu çevrenin konumu ve hizmet verdiği kitlenin sosyo-ekonomik durumu göz önüne alındığında daha da yoğun desteğe ihtiyacı olan bir hasta ve aile profili ortaya çıkmakta ve hayırsever vatandaşlarımızın da duyarlılıkları ile çeşitli şekillerde desteklerini ulaştırmaya yoğunlaştığı bir Çocuk Onkoloji –Hematoloji kliniği profili oluşturmaktadır.

Çeşitli şekillerde desteklerini ulaştırmak isteyen hayırseverlerimizin katkıları , hastanemizde faaliyet gösteren  okulumuzun güzide öğretmeni Selma Akın’ın önderliğinde yasal zeminde temelleri atılan Yaşa Çocuk ‘un , yaşayacak ve yüzleri gülecek yavrularımız için hayat bulmasıyla, tedavilerini aksatmayacak şekilde ve tedavi esnasında hijyenik şartların korunmasını esas alan ,dost eli ile ailelerimizin yanında olduğunu hissettiren faaliyetleri sayesinde ihtiyaç sahipleri ile buluşmaya başladı.  5 Ekim 2019 tarihinden bu yana Onursal Başkanı olarak kabul edildiğim bu geniş ailede çok değerli meslektaşlarım yanı sıra ,İzmir genelinde hayırlı işlere vesile olmak isteyen sağ duyulu gönlü güzel insanlarla hevesleri ,istekleri ile canla başla ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışırken buluştuk.

Sevgiyle ,sabırla nice güçlüklere göğüs gererek büyüttüğümüz yavrularımız,  ailelerinin gücüyle güçlenmekte ve tedavi süreçlerinde karşılaşılan sıkıntılar güçlerin yettiğince çözülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: