Dünyayı tehdit eden gizemli virus: KORONA

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 59 a ulaştı ve rapor edilen vaka sayısı da hızla artıyor. ilaç ve aşısı yok

Korona virüsü (İngilizce adı ile Coronovirus) ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktı. Uzmanlara göre koronavirüs Wuhan’da balık pazarında gıda olarak satılan vahşi hayvanlardan bulaştı.

Koronavirüsün meyve yarasalarında bulunan HKU9-1 virüsünün soyundan geldiği sanılıyor. Yarasalardan onları yiyen yılanlara yılanlardan ise onları yiyen insanlara bulaşmakta olduğu söyleniyor.

Coronavirus vakasının görüldüğü ülkeler;

 • Çin
 • Tayland
 • Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi
 • Makao Özel Yönetim bölgesi
 • G.Kore
 • Japonya
 • ABD
 • Tayvan
 • Singapur
 • Vietnam
 • Suudi Arabistan

Ve bazı tanı konmuş vakalarla İskoçya

Toplam vaka tespit sayısı 630+

Wuhan sehrinden Turkiye’ye her saat başı direk uçuş olduğu söyleniyor önlemlerin yeni alındığı düşünülürse ve kulucka süreside göz önüne alınırsa tüm dünyaya coktan yayılmış olma ihtimali de bulunuyor.

Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda bir virolog olan Leo Poon Corona virüsü hakkında, “Corona virüsü hakkında bildiklerimiz, pnömoniye neden olduğu ve daha sonra da birçok yeni virüs gibi, antibiyotik tedavisine cevap vermediğidir.

Ancak mortalite açısından SARS, bireylerin %10’unu öldürüyor. Corona virüsünün ne kadar ölümcül olacağı belli değil” dedi.

Tedavisi: Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ancak hafifletici tedaviler mevcut.

Türkiye’de Corona virüsü: Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir vaka tespit edilmemiştir.

Dünya Sağlık Örgütü, hastaların nasıl izleneceği ve hastalara nasıl davranılacağı da dahil olmak üzere seyahat edecekleri ülkelere nasıl hazırlanabilecekleri konusunda bir makale yayımladı.

Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, nadir durumlarda, bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırdığı durum ortaya çıkabilir.

Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir.

Corona virüs semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün süren yüksek ateş mevcuttur.

Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme riski vardır.

MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiş olup aynı zamanda ciddi solunum problemlerine neden olmuş ve CDC’ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların ¾’ü hayatını kaybetmiştir.

Corona virüs Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, solunum problemlerine neden olmakta ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğiyle de seyredebilmektedir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50’si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır

Corona virüsü için özel bir tedavi yoktur. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine kaybolur. Doktor reçetesi ile alınan ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar semptomları hafifletebilir. ABD’nin resmi sağlık merkezi CDC, sıcak bir duşun boğaz ağrısına veya öksürüğe iyi gelebileceğini söylüyor.

Belirtileri standart bir soğuk algınlığından daha kötü bir şekilde ortaya çıkıyorsa, doktorunuza danışın.

Bol sıvı tüketin, dinlenin ve mümkün olduğunca uyuyun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: