6 Aylık Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz artık fiziksel ve zihinsel olarak oldukça aktiftir. 5 duyusuyla birlikte oldukça aktif olarak öğrenmeye hazırdır. 7-12 ay arası büyüme ,ilk 6 aya göre daha yavaştır. 6. Ayın sonuna gelen bebekler çoğunlukla doğum kilolarının 2 katına çıkar. 6 aylık bebek baş çevresi ve boyu yaklaşık 1,25 cm artar.

Derinlik algısı artmış 6 aylık bebeğiniz,nesneleri gözüyle takip edebilir,dik oturabildiği için sesin geldiği tarafa ya da kişiye başını çevirebilir. Kadın ve erkek seslerini ayırt edebilir. Gelişen duyu yetisiyle yeni biçimleri keşfetmeye hazırdır. Bu ayda bağımsız kimliğinin farkına varır ve yeni iletişimler için hazırdır. Çeşitli deneyimleri arttıkça bu zemin sert ya da yumuşak gibi sonuçlar çıkarır ve belleğine kaydeder. İletişim açısından en keyifli zamanlardan biridir,gördüğü mimik ve hareketleri taklit eder. Bazı oyunlardan daha çok keyif alacaktır. Bu oyunlar esnasında gülmesi, çığlıklar atması,kıkırdaması ,sırasını beklemesi gibi hareketler iletişiminizioldukça keyifli hale getirecektir. Herhangi bir uğraşınızda bulunduğunuz ortamda Sizi izlemesi sosyalleşmenizi artıracaktır.

Bebeğiniz yüzükoyun yatarken ellerinden güç alarak oturabilir. Küçük cisimleri yakalayabilir. Tekrarlayan aynı heceleri arka arkaya tekrarlayabilir. Destekle oturabilir. Birine ya da bir yere tutunabilir. Attığı cisimlere bakabilir. Sırtüstü dönebilir ve yuvarlanmaktan , kucakta yüzünüzle oynamaktan ve saç çekmekten çok hoşlanır. Anne ,baba ,mama ,dede gibi sözcükleri anlar.

Renkli kitaplar ve okumalar duyusal ve motor gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca çok sevdiği bir objeyi saklayıp bulmasını sağlayabilirsiniz, burun ,göz ,dudak v.s göstererek öğrenmesini izleyip, gelişimini takip edebilirsiniz. Resimleri göstererek yakınlarını ve akrabalık ilişkilerini öğrenebilir. 6.ay ek gıdalara başlamak için de idealdir. Kahvaltı (keçi peynirinin tercih edildiği),çorbalar,meyve püreleri(cam rendeden geçirilmiş)artık beslenmesine eklenebilir. Bal kesinlikle verilmemelidir. Bu ay yumuşak kıvamlı gıdalara devam edilmelidir. Portakal suyu, yumurta akı ,domates gbi çok alerjik gıdalar tercih edilmemelidir. 1 yaşına kadar beklenmelidir. 1 yaşında tuz yemeklere eklenmeye başlanabilir. Bu arada dışkısının rengi kıvamı ve kokusu farklılaşacaktır.

12 saati gece olmak üzere 14 saatlik bir uyku düzenine girer. Böylelikle rutinleşir.Her ağladığında yanına gider emzirir ya da beslerseniz,uyku düzeni kuramazsınız,yanında kısa bir ninni söyleyebilir ve ayrılabilirsiniz. Çok erken uyanıyorsa da ,odasının perdesini koyu renkli yapabilir, gündüz uykusu süresini kısaltabilir ve de gece geç uyumasını sağlayabilirsiniz.

Karma ,pnömokok, Hepatit b ve rotavirus 3. Doz aşıları yapılır. Rotarix yapıldıysa 3. Doza gerek yoktur.Bexsero ve Menveo  meningokok aşıları bu ayda planlanabilir.

Her bir aşamada Çocuk Hekiminizden görüş almalısınız.

Büyüyoruz gün be gün,

Şahane bir Pazar geçirmeniz dileğiyle,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: