3 aylık bebek gelişimi

3 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz artık sizi tanıyor. Hatta evde sürekli gördüğü kişileri seslerinden ayırt edebilecek ve sizi görünce kollarını sallayarak heyecanlanacaktır.

3. ay ile birlikte bebeğinizle daha fazla konuşarak, ona bol bol gülümseyerek ve sevginizi göstererek sağlıklı bir biçimde sosyalleşmesine yardımcı olmalısınız.

Artık “agu” benzeri bir takım sesler çıkaracak ve çığlık atacaktır.

 Başını dik tutar . Yüzükoyun yatıyorken kolları yardımıyla göğsü üzerine doğrulabilir.  Bulunduğu yerde yuvarlanabilir.  Dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Yakaladığı bir cismi incelemekten keyif alacaktır.  Pişik bu dönemde daha sık karşılaştığımız  bir sorundur. Pişiğin en iyi ilacı, bebeğinizin bezini sık sık değiştirmek ve altını kuru tutmaktır.  Bez çok sıkı bağlanmamalıdır. Cildin hava alması gerekliliği unutulmamalıdır. Altını temizlerken ılık su ve pamuk kullanmak yeterlidir. Buna rağmen düzelmez ve ilerlerse kombine enfeksiyonlar olabileceğini düşünüp doktorunuza başvurabilirsiniz.

Pamukçuk, bir mantar enfeksiyonudur ve ağızda belirir. Eğer bebeğinizin ağzında kolayca silinemeyen beyaz noktalar görüyorsanız, hastalığın belirtisi olabilir. Eğer emziriyorsanız meme uçlarına da bulaşabilir. Bu durumdadoktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir. İyileşmesi birkaç haftayı alabilir.

 3 aylık bebeklerin gelişimi, boy ve kilosu cinsiyetine göre değişmektedir. 3 aylık kız bebeklerde ortalama kilo 5400 gr. iken, erkek bebeklerde ortalama kilo 5900 gr.’dır. 3 aylık kız bebeklerde ortalama boy 58 cm iken, erkeklerde ortalama boy 60 cm’dir.

 Bu dönemde de emzirme altın standarttır. ANNE SÜTÜ YETERLİ İSE büyüme ve nörogelişim devam edecektir. Kendinize zaman ayırın. Bol su için ,düşük kalorili atıştırmalıklar yanınızda bulundurun , tüketin, hafif egzersizler yararlı olacaktır. Günde 14-15 saatlik uykuya ihtiyacı vardır. Rotavirus aşısı 2. Ayda yapılmadıysa bu ayda yapılabilir.

Bebeğimiz büyüyor, sağlıklı ve keyifli şahane bir Pazar günü diliyorum.

Portrait of a beautiful 3 months baby smiling, on white background

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: