1 aylık bebeğin özellikleri

1 aylık bebek gelişimi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Minik mucizeniz kucağınızda, anne sütü alıyor ,her şey yolunda görünüyor ancak gelişimiyle ilgili aklınıza takılan çeşitli sorular elbette olacaktır. Doğumdan sonraki ilk  aylarbebeğin en erken büyüdüğü ve değiştiği zamandır.   Ne zaman görebilir? Beni duyuyor mu? Kabızlıkla nasıl başa çıkabilirim? Eyvah bebeğim sarılık oldu? En çok karşılaştığımız sorulardır. Bu nedenle aylara göre bebek gelişimi  nasıl  olur ?sorusunu yanıtlamaya çalışarak annelere, büyüme ve gelişme ile ilgili süreçte ana başlıklarla ilgili  destek olmayı hedefleyen bir yazı ile haftaya başlayalım. İlk bir aylık dönemde;

1 aylık bebekte görme ; ilk bir aylık dönemde bebeğiniz sizi 20-30  cm mesafeden görebilir ancak bir silüet olarak algılar.Gözlerinizin içine bakmaz. Eğer 1. Ayın sonunda parlak ışığa yanıt vermiyorsa , ilk 1 yıl içinde planlanması  gereken göz muayenesi en erken zamanda yapılmalıdır.

1aylık bebekte işitme ; bu aydan itibaren  yüksek ve ani sese tepki verir. Refleksleri güçlüdür. Anne sesini tanır. Gülücükler ve çığlıklar atar. İletişimin aracını ve amacını öğrenmeye başlar. 1 ayın sonunda yüksek sese cevap vermiyorsa en kısa sürede işitme muayenesinden geçirilmelidir.

1 aylık bebekte sindirim sistemi ;günde 4-5 kez kaka yapabilir, ilk 5 gün görülen yeşil-kahverengi  mekonyum ,anne sütü alımıyla birlikte altın sarısı renge dönüşür, annenin bitkisel veya protein ağırlıklı beslenmesine göre de kaka rengi farklılıklar gösterir.  Zamanla kakalı bez sayısı azalacaktır.

1 aylık bebekte uyku düzeni, 1 aylık bebek günde 17-18 saat uyur. Emmek, uyumak, ağlamak, ve çiş-kaka yapmak bir şey yapmadığı düşünülür. Özellikle uykuda,uyanırken veya dalarken  kısa  süreli, kolları ve ayaklarında titremeler görülür. Bunlara  jerk denir. Normaldir.

Kolik nedir? Karnı tok, altı temiz ve sağlıklı bir bebeğin sürekli ağlaması şekliyle kendini gösteren bir tablodur.  Nedeni tam bilinmemektedir, ancak birden  fazla  teori öne sürülmektedir. Her bebek farklıdır ve farklı şekillerde rahatlar. Saç kurutma makinesi sesi ya da araba ile gezdirme iyi gelebilir. İlaçla tedavisi kesin çözüm değildir. 3 ayın sonunda geçebileceği gibi, 18 aylık sürece kadar da uzayabilir. Ancak ağlaması acıklı, tiz sesli ,çığlıklar şeklinde  ve ateşli ise hızla muayene edilmelidir.

Sarılık nedir? Çoğu bebekte ihtiyacından daha fazla kan hücresi vardır. Yenidoğan bebeğin karaciğeri yeterince gelişmediğinden yeterine işleyemez ve atılımı sağlayamaz ,anne sütü ile beslenme de yetersizse bu atılım daha da zorlaşır. Bu nedenle bebekler sararmaya başlar. GÖBEK DELİĞİNİN ALTINA İNEN sarı renkli deri rengi görünümü hızla tetkik yapılmasını gerektirir.  Fizyolojik kabul edilmekle birlikte , kan uyuşmazlığı ya da diğer bir takım hastalıklara eşlik eden patolojik durumların bilinmesi halinde sarılık  yüzde ya da boyun çevresinde iken bile tedbir alınmalı tetkik edilmelidir. Eğer 14 gününde hala sarı ise bu uzamış sarılıktır ve ileri tetkik edilmelidir.  Altta yatan ciddi hastalıklar olabilir.

Aşı:  1 ayda tek doz hepatit aşısı yapılmalıdır.

Annelere tavsiyeler:

 Ilık duş alın. Yazın her gün ,kışın haftada 2-3 kez bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Emzirmeden önce göğüslerinize ılık kompres uygularsanız süt akışı kolaylaşır.

Bol sıvı tüketmek ve protein ağırlıklı beslenmek süt oluşumu için yeterlidir. Endişelenmeyin.

2-3 saatte bir emzirin.

Bebeğinizle olan ilişkiniz de diğer ilişkilerinizden farksızdır. Bağlanmak zaman alabilir.

Endişeli değil,mutlu olun.

Şahane bir Pazar Pazar günü geçirmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: