Anne sütü vermenin sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?Formül mama , devam sütü ,kavanoz maması nedir?

Annenin enfeksiyoz hastalıklarının çoğunda bebeğin anne sütü almasında sakınca  yoktur.

 İnsan T – hücre lenfotropik virüsü (HTLV-1) ve human imnunodeficiency virüs (HIV) gibi enfeksiyonlar  anne sütü ile beslenmenin kesildiği durumlardır.

 Bebeğe hijyenik koşullarda başka beslenme seçeneklerinin sunulabildiği ülkelerde ise HIV (+) annenin bebeğini emzirmemesi önerilmektedir.

 Hepatit A geçirilmesi anne sütü ile beslenme için bir kontrendikasyon değildir.

Annedeki hepatit B enfeksiyonu (aktif, kronik veya taşıyıcılık) emzirme için bir kontrendikasyon değildir.

Hepatit C virüsünün anne sütüyle geçişi konusunda bilgilerimiz kısıtlıdır. Bazı serilerde bebeğe geçme riski düşük bulunmuştur. Annede karaciğer yetmezliği veya birlikte HIV enfeksiyonu yoksa hepatit C’nin emzirme için bir kontrendikasyon değildir.

 Sitomegalovirus  (CMV) pozitif anneler (önceden saptanmış enfeksiyon ve antikor varlığında) güvenli bir şekilde bebeklerini emzirebilirler.

CMV bağışıklığı yoksa veya prematüre bebeklere CMV pozitif anne sütü verilmemelidir.

Annenin memesinde herpetik bir lezyon yoksa Herpes simpleks enfeksiyonu varlığında anne emzirmeye devam edebilir. Memede lezyon varlığında lezyon iyileşene kadar emzirmeye geçici bir süre ara verilir, göğüsler sağılarak boşaltılır, sağılan süt bebeğe verilmez.

Kızamık geçirmekte olan annelerin kısa süre (72 saat) emzirmeye ara vermesi yeterlidir.

 Geçmişte tüberküloz tanısı almış aktif tüberkülozu olmayan bir anne bebeğini emzirebilir. Annede aktif tüberküloz varsa bebek anneden uzak tutulmalıdır. Aşağıdaki ilaçları kullanan anneler ,emzirmemelidir:

 • Lithium: manik-depresiflik tedavisinde kullanılır
 • Amiodarone (Cordarone)
 • Aspirin
 • Bromokriptin: Anti-Parkinson ilacı
 • Kemoterapötiklerin hepsi
 • Metotraksat (antiromatizmal): bebekte immunosupresyon
 • Mariuna, kokain, amfetamin,…
 • Ergotamine: migren tedavisi
 • Amantadine: Anti-Parkinson
 • Altın tuzları
 • Lipid düşürücü ilaçlar: bebeğin lipidlerini de düşürür
 • Metimazol: analjezik
 • Dipyrone: anti-enflamatuvar
 • Radyoaktif iyot
 • Klozapine: şizofreni tedavisinde

Emmeyen  bebeğimiz  karşısında çaresiz miyiz?

Formül mama, çeşitli sebepler yüzünden anne sütü alamayan bebeklere verilen bir takviye gıdadır. Devam sütü olarak da bilinen bu ürünlerin, anne sütüne en yakın mama olması hedefleniyor ve içeriği buna göre düzenleniyor. Devam sütü ve formül mama aynı kavramlardır.

Devam sütü, fayda açısından anne sütü ile kıyaslanamaz  ancak annenin emziremediği durumlarda ihtiyacı olan besin maddelerini karşılayacağı için en iyi seçenektir.

Hazırlanmış formül mamayı oda sıcaklığında maksimum 1 saat, buzdolabında ise 24 saat kadar bekletebilir. Toz halinde, kendi kutusu içerisinde olan mamanın kullanım süresi de paket üzerinde yazan tarihe kadardır.

Bebeğinin 6. ayına kadar, ne zaman acıkırsa verebilir. Ancak ek gıdaya başlaması ile birlikte aynı anne sütünde olduğu gibi verilme sıklığı azaltılabilir. Çünkü bu dönemde bebeğinin alacağı kalori miktarı artacağı için daha fazla formül mamaya ihtiyaç duymaz. 3 yaşına kadar devam edilebilir.

Kaşık maması ne zaman verilmeye başlanmalıdır? kaşık mamasına geçiş için en uygun zaman dilimi 5 ve 6. aylardır.  Bu süreçte bebekler  meyve ve sebze lezzetlerini tanımaya  başlarken, kaşık maması da ek olarak günde 1-2 kez verilebilir. Mamalar genellikle kahvaltıda, ara öğünlerde ya da uyku saatine yakın zamanlarda kullanılmalıdır.

Kaşık mamaları su veya süt ile hazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ; mamaların ambalajları üzerinde sütlü veya sütsüz gibi ibareler bulunur.Hazırlarken dikkat edilmelidir. Kabızlık yapabilir, bir saat içinde tüketilmelidir. Kilo alımı problemi olan bebeklerde de kullanılır.3 yaşına kadar devam edilebilir. 

Kavanoz maması nedir?Kavanoz maması sebze ve meyve pürelerinden oluşur. 6 .aydan itibaren verilebilir.

Günde 1 kez tercih edilmeli, taze ürünler tercih edilmelidir. 4-5 kaşık ile başlanabilir. Buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir ve tüketilebilir.

Sağlıklı beslenen ve büyüyen bebeklerimizle nice güzel günlere ulaşmamız dileğiyle ,haftaya buluşmak üzere, şahane bir Pazar günü dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: