Hoşgeldin Bebek

Varoluşumuzun mucizelerinden olan yeni bir canın ilk ağlamasıyla dünyaya gelmesi ailelerin heyecanla beklediği özel anlardandır.

Anne ve baba bebeklerini kucakladıklarında birçok duyguyu aynı anda yaşarlar. Mutluluk ,korku, heyecan, endişe biraradadır. Ağlayan ve talep eden bir canlı ile başbaşadırlar. Zor ve keyifli bir yolda pratik yapma şansı olmadan ,sadece bilinenlerle ,okuduklarınızla, söylenenlerle telafisi olmaksızın ilerlemeniz gerekmektedir. Hassas ,incinebilir ve ihtiyaçları olan bebeğinizle başbaşa kaldığınızda ,kendinizi yetersiz ve çaresiz hissedebilrsiniz.Panik halinde ne yapacağını bilemeyen bir durumda olabilirsiniz. Anneler,bebeğin bakımı ve emzirme ile ilgili yeterliliğe sahip olmadan hastaneden taburcu olmamalıdırlar. Yenidoğan bebekler ilk yarım saat içerisinde doğum odasında emzirilmelidir. İlk temasınızla birlikte bebeğinizle tam bir uyum içerisinde olduğunuzu görecek, kokusuyla büyülenecek ve yaşamın akışında harika bir yolculuğa çıktığınızı göreceksiniz. Emzirme ,gazını çıkarma ,bezini değiştirme ,uyutma şeklinde 3 saatte bir döngüler zaman zaman uykusuz ,yorucu ve umutsuzluğa sürükleyen bir süreç olabilir. Ancak bu süreçte ne kadar hızlı büyüdüğünü ve tepkilerinin geliştiğini , yüzüne yayılan bir gülücükle dünyanızın aydınlandığını gördükçe ,yorgunluk ve uykusuz geceler birden yerini neşe ve sevince bırakacaktır. Kendinizi Kolik ağrıları olan bebeğinizi gecenin bir yarısında arabanızla gezdirirken sokaklarda bulabilirsiniz. Diğer taraftan sosyal yaşamınızı değişterecek şekilde enfeksiyonlara açık yenidoğan döneminde ziyaretçi sayısını ve sıklığını kısıtlamanız gerekecektir. Yenidoğan dönemi enfeksiyonları yatarak tedavi gerektirecek hayati riskler taşımakta olup, hastane enfeksiyonları açısından da sağlığını tehdit eder durumda bırakabilecektir.

Yaşamın mucizesi yeni bir canlı ,büyümek ,gelişmek ve sağlıklı bir birey olabilmek adına size muhtaçtır.

Bu zorlu yolda yürürken asla yalnız değilsiniz. Çocuk Hekiminizle berabersiniz. Haftalık yazılarımla ,küçük mucizelerinizin büyümesine destek olup, sorularınızı cevaplayacağım. Sağlıkla ,güvenle ,güncellenmiş bilgilerle birlikteliğimize devam edeceğiz.

Çocuk Hekiminiz hayatınızın en önemli seçimlerindendir.

Birlikte büyütelim, büyüyelim.

Saygılarımla,

Dr.Dilek Orbatu

3 Replies to “Hoşgeldin Bebek”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: